Wady i zalety domów parterowych

0
722

Parterowe domy to bardzo popularne rozwiązanie, na które decyduje się wielu inwestorów. Wynika to z dwóch najważniejszych czynników. Po pierwsze rosną koszty budowy domu, a nieduży parterowy budynek stanowi bardzo oszczędne rozwiązanie. Po drugie zmienia się model rodziny, który sprawia, że mniejsza jest potrzeba posiadania dużego domu, który może zmieścić kilka pokoleń.
Jakie zalety mają domy parterowe? Przede wszystkim projekty domów parterowych nie uwzględniają poddasza użytkowego. Wiążę się to ze sporymi oszczędnościami oraz z przyspieszeniem budowy. W tego typu budynku przestrzeń znajdująca się pod dachem ma jedynie chronić przed wpływem czynników atmosferycznych. Dodatkowe oszczędności wiążą się również z brakiem konieczności wykonania schodów, które nie są potrzebne w jednokondygnacyjnych budynkach, a zazwyczaj stanowią dosyć drogi element wykończenia.
Oczywiście domy parterowe mają również swoje wady. Przede wszystkim zazwyczaj wymagają większej działki. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że dom o takiej samej powierzchni użytkowej, który ma poddasze, będzie zajmował znacznie mniej miejsca niż dom parterowy. Dodatkowo nie wszystkie plany zagospodarowania przestrzennego pozwalają na wybudowanie domów o nachyleniu dachu, które pozwala na wykorzystanie projektu domu parterowego bez poddasza użytkowego. Jak widać nie na każdej działce da się wybudować parterowy dom, dlatego jeśli interesuje nas takie rozwiązanie, warto upewnić się, czy będzie ono możliwe przed zakupem działki.
Wśród projektów domów parterowych jest wiele różnych rozwiązań. Wystarczy przejrzeć katalogi biur projektowych, żeby przekonać się, że parterowy dom nie musi być jedynie małym, oszczędnym domkiem. Często są to rozwiązania o podwyższonym standardzie, a nawet domy luksusowe. Wiele więc zależy od naszych potrzeb i oczywiście od możliwości finansowych.